luni, 9 iulie 2012

Neacceptarea la plata a certificatului medical. Absent motivat

Intrebare: In situatia cand nu se accepta la plata un certificat de concediu medical, cum figureaza in foaia de prezenta salariatul respectiv? Raspuns: Conditia prezentarii certificatului medical pentru achitarea indemnizatiei este prevazuta de art. 16 din OUG 158/2005. Astfel, asiguratii beneficiaza de concedii si indemnizatii, in baza certificatului medical eliberat de medicul curant, conform reglementarilor in vigoare. Daca salariatul nu prezinta certificatul de concediu medical angajatorul nu are temei pentru plata indemnizatiei cata vreme legea impune ca plata se face numai in baza certificatului de concediu medical. Daca salariatul a prezentat certificatul medical, dar acesta nu a fost acceptat la plata, prezentarea certificatului medical justifica absenta de la locul de munca, situatie in care absenta sa este motivata si va fi pontat ca atare absent motivat. Nefiind reglementata in legislatie suspendarea CIM pentru absente motivate apreciem ca aceasta suspendare nu va fi inregistrata in registrul general de evidenta a salariatilor (ReviSal) nefacand parte dintre cazurile de suspendare CIM reglementate de HG 500/2011. Data aparitiei: 05 Iulie 2012

Niciun comentariu:

Trimiteţi un comentariu